همکاری با ما /معرفی مجله

بررسی اعتبار سنجی مجلات علمی

سامانه محقق
سامانه معرفی نشریات
سامانه بررسی نشریات
معرفی همایش ها و کنفرانس ها
سامانه محقق به معرفی اساتید و هیات علمی دانشگاهها و محققین برتر کشور می پردازد. هدف این سامانه آشنایی ساده تر و ارتباط دقیق تر بین اساتید و محققین کشور می باشد. این سامانه به معرفی افتخارات و اختراعات ، درجه علمی ، مقالات چاپ شده توسط محقق و عضویت در نشریات و ... می پردازد.
انواع مقالات علمی ۰۵/۱۵/۱۳۹۷
 6 نوع از مقالاتی که مجلات منتشر می نمایند .

6 نوع از مقالاتی که مجلات منتشر می نمایند .

مقالات از نوع ساختار نگارش به چندین دسته تقسیم می گردند که در این بخش به معرفی 6 مورد از رایج ترین آنها می پردازیم. 

انتشار مقالات در مجلات  مختلف علمی بسیار متفاوت است. به عنوان مثال یک کار آزمایی بالینی صرفا در مجلات پزشکی قابل انتشار است و یک مقاله مطالعه تجربی در مجلات علوم اجتماعی. مهم این است که در نظر داشته باشید هر مجله ای هر نوع مقاله ای را منتشر نمی نماید . بنا براین برای چاپ یک مقاله در یک مجله باید بررسی کامل صورت گیرد تا بدانیم که برای مقاله نوشته شده خود چه مجله ای را بیابیم یا برای مجله مورد نظر خود باید چه مقاله ای بنویسیم . به همین منظور 6 نمونه از انواع مقالات به اختصار در ادامه توضیح داده شده است . 

 •  مقاله پژوهشی( Original Research) : این عنوان به مقالاتی اطلاق میشود که حاصل یک پژوهش هستند و محقق  برای نگارش آن آزمایش یا مطالعه ای انجام داده و در نتیجه نو آوری ای خلق کرده است .بخش بندی این مقالات عموما به صورت فرضیات، پیشینه، روش تحقیق، نتیجه گیری و بحث، تفسیر نتایج و منابع می باشد .محدودیت لمات این مقالات بین 3000 تا 6000 کلمه و در مواردی تا 12000 کلمه برای  برخی از مجلات می باشد .
 • مقاله مروری(Review Paper) : این مقالات عموما به تجزیه و تحلیل انتقادی وسازنده در زمینه یک موضوع مشخص نگارش میگردند .مقاله مروری از طریق خلاصه نویسی، تجزیه و تحلیل نتایج مقالات پیشین و مقایسه آنها در شکاف های موجود جهت دریافت نتیجه بهتر نگارش میگردد و داده های جدیدی در این مقالات ارائه نمی گردد.طول این مقالات با توجه به مجلات مختلف متفاوت است ولی عموما بین 6000 تا 8000 کلمه می باشند که در مواردی تا 10000 کلمه نیز در برخی مجلات به چاپ میرسد .
 • مطالعه موردی بالینی (Clinical Case Study) : این مقالات جزئیات واقعی از عمل پزشکی یا بالینی را گزارش میدهند . این مقالات به عنوان منابع اصلی مورد نظر قرار می گیرند و معمولا تعدا کلمات مشابه مقالات پژوهشی دارند. نگارش این مقالات نیاز به تجربه مستقیم دارند و برای نگارندگان عمومی مقالات مناسب نیستند.
 • کار آزمایی بالینی (Clinical trial): به طور خاص در حوزه پزشکی این مقالات به توصیف نتایج مطالعاتی که عموما در گرو ه های بزرگ بیماران انجام شده می پردازند .این مقالات نیز طولانی هستند و  نیز نیازمند تجربه کار عملی و همچنین استانداردهای بالای اخلاق و قابلیت اطمینان است. بنابراین این فرمت برای محققان با تجربه مفید است.
 • نقد کتاب (Book Review) : این مقالات در اکثر نشریات علمی منتشر میگردند. هدف از نگارش این مقالات این است که بینش و عقیده را در مورد کتاب های علمی اخیر منتشر شده ارائه دهد. این مقالات جزو مقالات کوتاه می باشند و برای محققین تازه کار بسیار مناسب هستند. 
 • چشم انداز، نقطه نظر و تفسیر(Perspective, opinion, and commentary) : 
  • قطعات چشم انداز بررسی های علمی از مفاهیم اساسی و یا ایده های شایع در یک زمینه هستند. این مقالات معمولا مقاله هایی هستند که دیدگاه شخصی نویسنده را در مورد مفاهیم گسترده ای در مورد یک فیلد مطرح می کنند. یک قطعه چشم انداز می تواند یک مفهوم واحد یا چند مفاهیم مرتبط باشد. این مقالات به عنوان ادبیات ثانوی در نظر گرفته شده و معمولا مقالات کوتاه، حدود 2000 کلمه هستند .
  • مقالات نقطه نظر یا دیدگاه ، دیدگاه نویسنده را در تفسیر، تحلیل و یا روش های مورد استفاده در یک مطالعه خاص ارائه می دهد. این مطالعه اجازه می دهد تا نویسنده به اظهار نظر در مورد قدرت و ضعف یک نظریه یا فرضیه بپردازد. مقالات مطرح معمولا بر اساس انتقاد سازنده است و باید توسط شواهد بیان شود. چنین مقالاتی، بحث در مورد مسائل جاری مربوط به علم را ترویج می دهند و مقالاتی هستند که نسبتا کوتاه هستند.
  • تفسیر ها معمولا مقالات کوتاهی هستند که 1000 تا 1500 کلمه هستند و برای انتقاد از یک مقاله ، کتاب یا گزارش چاپ شده است که مشکل و ایراد موجود را توضیح میدهند و برای خوانندگان تشریح میکنند .    

   

  جامع ترین و معتبر ترین سامانه بررسی و معرفی مجلات علمی کشور.

  مقالات مرتبط
  آموزش مقاله نویسی
  آموزش مقاله نویسی
  پایگاه بررسی اعتبار مجلات در راستای آموزش مقاله نویسی قصد دارد در این بخش به ارائه آموزش نحوه نگارش مقاله مرروری بپردازد. بدین منظور در بخش اول به توضیح جامع در ارتباط با مقاله [...]
  اصول اخلاقی در مقاله علمی (بخش سوم)
  اصول اخلاقی در مقاله علمی (بخش سوم)
  مسئولیت‌های نویسنده با انتشار مقاله پایان نمی‌یابد. در ادامه به چند مورد از مسئولیت‌های مهم نویسنده بعد از انتشار مقاله اشاره شده است. [...]
  اصول اخلاقی در مقاله علمی (بخش سوم)
  اصول اخلاقی در مقاله علمی (بخش سوم)
  در خلال فرایند داوری، نویسندگان باید تا موعد اعلام اولین نتایج داوری که دیدگاه و توضیحات داور ضمیمه آن می شود منتظر بمانند. اگر این تصمیم نیازمند پاسخ و بازبینی در مقاله است، پا [...]